Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego
Projekt w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”
Akademia kompetencji kulturowych jest projektem organizowanym przez Wydział Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. Skupia się on na upowszechnianiu nauki w zakresie kompetencji kulturowych i ma na celu edukację kulturalną mieszkańców województwa podlaskiego, a tym samym budowanie ich tożsamości kulturowej.
Z jednej strony jest to projekt skierowany bezpośrednio do osób znajdujących się na obszarze województwa podlaskiego, które mogą uczestniczyć w przygotowanych przez pracowników Instytutu Studiów Kulturowych wykładach oraz warsztatach. Z drugiej strony, projekt został przygotowany z myślą o wymiarze ponadregionalnym, obejmując działania związane z mediami cyfrowymi i tworzeniem materiałów audiowizualnych, tj. filmy popularnonaukowe.
Znaczenie projektu dla rozwoju regionu wydaje się realne, gdyż skutkami jego realizacji będzie zwiększenie zainteresowania kulturą regionu, propagowanie aktywności kulturowej, inspirowanie powoływania nowych inicjatyw kulturowych i instytucji.
Alfabet kultury tradycyjnej województwa podlaskiego
Spotkanie z kulturą regionu w krótkometrażowych filmach o charakterze popularnonaukowy.
„Alfabet kultury tradycyjnej województwa podlaskiego” polega na zaznajomieniu wszelkich zainteresowanych dzieci, młodzieży i ich rodziców z wybranymi pojęciami. Pojęcia tworzące strukturę „Alfabetu” mogą dotyczyć nazw instrumentów muzycznych i ich części, potraw, elementów odzieży i galanterii stołowej, obrzędów, elementów architektury, etc.
Tym samym uczestnik działania może poszerzyć swoje horyzonty intelektualne, wzbogacić zasób posiadanych słów, ale też lepiej poznać kulturę tradycyjną województwa podlaskiego.
W związku z faktem, że żyjemy w czasach, gdzie coraz częściej dzieci oraz rodzice czerpią wiedzę ze źródeł mało wiarygodnych, tworzonych przez anonimowych użytkowników Internetu, “cyfrowy” Alfabet może okazać się znakomitym zasobem pozwalającym efektywnie przyswajać sprawdzoną wiedzę o kulturze tradycyjnej, jak i budować większą zażyłość z tą kulturą, polską historią i tradycją. Jednocześnie na stronie dedykowanej projektowi i pod danym materiałem audiowizualnym, można odnaleźć odnośniki do proponowanych stron, tj. archiwa, instytucje kultury, muzea, kierując tym samym odbiorców do dalszych, sprawdzonych źródeł wiedzy.